Dzieje wsi lwóweckich: Grońsko
Grońsko – wieś na południowy zachód od Lwówka (oddalona o 4 km). Pierwszy znany zapis nazwy pojawił się w 1395 r. jako Gronszko, później: Gronsko (1419 r.), Grunsko (1508 r.), Gronysko (1538 r.), Gronsk (1596 r.), Grońsko (ok. 1603 r.). W czasach zaboru pruskiego (od 1850 r.) używana była niemiecka nazwa: Grunzig, ale w polskich pismach i dokumentach, m.in. w księgach parafialnych lwóweckich zawsze używano nazwy polskiej. Wieś leżała na obszarze powiatu poznańskiego w obrębie parafii lwóweckiej (w 1508 r. i 1603 r.).
_________________________________________________________________
Znana już jako własność szlachecka, w posiadaniu dziedziców z Iłowca Małego i Wielkiego koło Czempinia, pieczętujących się herbem Ostoja. Nie udało się odnaleźć żadnego dokumentu, który pozwoliłby ustalić, w jakich okolicznościach i kiedy Grońsko stało się własnością Nałęczów Ostrorogów Lwowskich. Najwcześniej musiało wydarzyć się to w 1410 r. Wiemy bowiem, że w 1409 r. żył Wojciech Groński. Jako posiadłość Lwowskich wieś pierwszy raz wymieniona została w dokumencie lokacyjnym z 1419 r. dla miasta Lwowa i tam zapisano, że Sędziwój z Ostroroga nadał miastu Lwowski Las, który graniczył z dziedzictwami Komorowa i Grońska. Ponadto zabraniał karczmarzom m.in. w Grońsku nabywania piwa na wyszynk w innych miejscach poza miastem Lwowem. Od tamtego czasu wieś należąca do dóbr lwowskich przechodziła pod władztwa kolejno: Opalińskich, Trąmpczyńskich, Pawłowskich z Werbna oraz Korzbok-Łąckich i Tyszkiewiczów.
_________________________________________________________________
W 1538 r. nastapił podział całej majętności Lwowskich [1]. Wówczas Grońsko przypadło (razem z połową miasta Lwowa) Stanisławowi z Ostroroga Lwowskiemu „Starszemu”. W następnym podziale dokonanym w 1545 r. tenże Stanisław otrzymał 1/3 obszaru miasta Lwowa oraz m.in. wieś Grońsko. W późniejszych latach podobnych podziałów było więcej. W 1748 r. w cztery lata po śmierci kasztelana biechowskiego Adama Kazimierza z Werbna Pawłowskiego został przeprowadzony ponowny podział dóbr lwóweckich. Wtedy „na stronę JWJMci księdza Józefa Pawłowskiego (od tegoż roku biskupa niocheńskiego, a równocześnie od 1724 r. proboszcza lwóweckiego) miasto Lwówek, (…) Grońsko, (…) spadło”. Tenże więc Józef z Werbna Pawłowski był właścicielem wsi do swojej śmierci w 1759 r. Potem był jeszcze jeden (tym razem ostatni) podział dóbr lwóweckich. W 1760 r. Grońsko wzięła bratanica biskupa Jadwiga Nepomucena Łącka. Ta była matką Melchiora Korzbok-Łąckiego, któremu, gdy doszedł do pełnoletności, przekazała posiadane włości i w taki sposób Grońsko dostało się w ręce Łąckich.
_________________________________________________________________
W księgach sądowych znany był w latach 1395 – 1408 Andrzej Groński albo Gruński, zaś w latach 1399 – 1409 Wojciech Groński, brat Andrzeja. Obaj znajdowali się w sporze z Mikołajem Iłowieckim o dobra Pecny koło Iłowca. Ponadto w 1400 r. znany był Borek Groński i w 1401 r. Jan Gruński. W 1500 r. wymieniony został sołtys w Grońsku, ale dokument nie zna jego imienia.
_________________________________________________________________
W 1559 r. kmieć Piotr Ruta z Grońska sprzedał swoją ziemię Wojciechowi Bryckiemu; w 1562 r. Barbara Szczutkowa z Wytomyśla występowała przed sądem wójtowskim lwóweckim przeciw wspomnianemu Piotrowi Rucie z pretensjami o niezapłacone długi (wielkości ich nie zapisano). W dniu szóstym po św. Franciszku (w piątek, 7 października) 1588 r. Tomasz Dąbrowski z Grońska kupił od Wojciecha Jarmusza i jego żony Heleny dąbrowę za 40 grzywien w monecie polskiej licząc po 48 groszy w grzywnie [2]. W przywileju Jerzego z Ostroroga wystawionym (około 1603 r. [3] ) proboszczowi ks. Marcinowi Decjuszowi [4] napisano, że pewna ilość łanów w Grońsku była opuszczona oraz że owe łany częściowo były uprawiane przez najemników dworskich. Tam też zapisano, że w Grońsku w owym czasie było 12 kmieci i płacili oni proboszczowi po dwa korce żyta, po dwa korce owsa i po trzy grosze.
_________________________________________________________________
Dnia 18 maja 1814 r. o godz. 11.00 wskutek nieostrożności kowala wybuchł we wsi pożar. Spaliły się wówczas stodoła folwarczna, owczarnia oraz 8 zabudowań we wsi. We wspomnianym roku na przełomie maja i czerwca nastąpiło silne gradobicie, które spowodowało liczne szkody. W 1835 r. uruchomiono w Grońsku szkołę, a w 1839 r. rozpoczęło się uwłaszczanie wsi.
_________________________________________________________________
W 1880 r. naliczono w Grońsku 32 domostwa z 271 mieszkańcami; 3 osoby były ewangelikami, 268 to katolicy. Było też 97 analfabetów. Folwark w Grońsku obejmował 11 domostw, a mieszkało w nich 176 osób. Statystyki w 1935 r. wykazywały w kluczu grońskim folwarki w Grońsku i Józefowie. W tym też roku władze powiatowe zezwoliły na częściową parcelację gruntów. Ostatnim właścicielem klucza grońskiego był Janusz Tyszkiewicz-Łącki.
_________________________________________________________________
Przy drodze z Grońska do Komorowa, około 250 m na zachód od tej drogi znajdują się pozostałości grodziska z IX – XI wieku, położone wśród dawnych bagien. Wał grodziska umocniony kamieniami ma około 10 – 14 m szerokości, wysokość jego około 2 – 3 m. Kotlina wewnątrz wału ma wymiary 28 x 30 m. W środku tej kotliny znajduje się jakby ślad po dawnej studni. Grodzisko było badane w 1935 r. przez Władysława Kowalenkę, który też opisał je w swojej pracy „Grody i osadnictwo grodowe w Wielkopolsce wczesnohistorycznej w VII – XIII wieku”. Obiekt ten jako zabytek historyczny podlega ochronie prawnej.
_________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________
Autor: Józef Szafarczyk, Lwówek 1993.
_________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
Przypisy:
[1] Działo się to po śmierci Marcina z Ostroroga Lwowskiego, kasztelana kowalskiego, zmarłego na przełomie lat 1537/1538. Wówczas dobrami (rozległymi, jak na warunki wielkopolskie; była to niemal magnacka fortuna) podzielili się Ostrorogowie Lwowscy: Stanisław zwany „Starszym”, starosta ostrzeszowski; Stanisław „Młodszy”, syn Marcina ponieważ był małoletni, w jego imieniu występowała matka, Urszula Sierpska) i Wojciech, kasztelan santocki i starosta ostrzeszowski, bratanek Stanisława „Starszego”.
[2] Grzywna składała się z 48 groszy. Jeden grosz zawierał wówczas około 0,700 g czystego srebra (tak podaje Henryk Cywiński, „Dziesięć wieków pieniądza polskiego”). Trzeba tę ilość srebra pomnożyć przez owe 48 groszy, a następnie przez ilość zapłaconych grzywien. Okaże się, że nie była to zbyt mała kwota. Pamiętać jednak należy, iż relatywna wartość pieniądza wówczas i dzisiaj – to nie to samo.
[3] Cytowany przywilej znany jest tylko z odpisu zachowanego w starych księgach miasta Lwówka. Nie posiada daty. W tej sytuacji konieczne było ustalenie daty innym sposobem. Proboszcz lwówecki ks. Marcin Decjusz zmarł 18 sierpnia 1604 r. Zatem dokument musiał być wydany przed ową datą. Ponieważ zaś księgi parafialne rozpoczynają się od czerwca 1603 r., stąd przyjęte zostało datowanie przybliżone na lata 1603-1604, jednak z różnych powodów bardziej właściwy wydaje się rok 1603.
[4] ks. Marcin Decjusz z Kobylina pochodził ze znanej i zamożnej w tamtym czasie mieście rodziny. Proboszczem we Lwówku był prawdopodobnie już przed 1590 r. Zmarł we Lwówku.
____________________________________________________________________________________________
Mapa Zębowo z lat 1893 i 1940, na którym znaleźć możemy m.in. Grońsko: http://mapy.amzp.pl/tk25_list.cgi?show=3562;sort=w